Witajcie. Dziś zabieram Was do Chorwacji, na wyspę Brač! To jedna z Wysp Dalmatyńskich na Adriatyku, niezwykle malownicza, oddalona zaledwie 7 mil morskich od lądu.
Brač to trzecia co do wielkości chorwacka wyspa, ma 394 m kw i 14 tysięcy mieszkańców, którzy - prócz turystyki - zajmują się uprawą oliwek, winorośl, tytoniu i smakowitych owoców, jak wiśnie, mandarynki, granaty, kiwi. Zajmują się także produkcją wina, które (wciąż) można kupić bezpośrednio od godpodarzy - prosto z beczek wino jest nalewane do plastikowych butelek:). A ten rejon to kolebka słynnych win Plavac i Pošip.
Plavac to czerwone wino wytrawne o rubinowym kolorze. Swoją nazwę zawdzięcza szczepowi, dzięki któremu powstaje. Plavac najlepiej smakuje podawany w temperaturze pokojowej, jest wyśmienite zarówno w towarzystwie mięsa i ryb, jak i świetnie komponuje się ze słodyczą ciast lub lodów.
Pošip to wyśmienite wino o jaskrawym złoto-żółtym kolorze, które świetnie komponuje się z rybami, skorupiakami i białym mięsem. Najlepiej smakuje podane w temperaturze 12-14 °C.
Brački marmur
Kredowo-wapienne podłoże wyspy sprzyja rozwojowi przemysłu kamieniarskiego. Od setek lat w tutejszych kamieniołomach wydobywa się biały brački marmur, który wykorzystano m.in.: do budowy pałacu Dioklecjana w Splicie, Białego Domu w Waszyngtonie, fragmentów Bazyliki św. Piotra i Pawła w Watykanie oraz Parlamentu w Budapeszcie.
Pałac Dioklecjana w Splicie
Jak się dostać na Brač?
Port lotniczy znajduje się w Splicie. Promy ze Splitu do Supetaru kursują w sezonie co 1,5 godz. i kilka razy dziennie poza sezonem. Można także dopłynąc z Makarskiej do Sumartinu, w sezonie co 3 godz., poza sezonem 3 razy dziennie. Na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko, oddalone 13 km od miasta Bol. W sezonie lądują tu głównie niewielkie samoloty czarterowe.
Wyspę przecina asfaltowa droga, prowadząca do niemal wszystkich miejscowości.
Na wyspę można dopłynąć ze Splitu lub z Makarskiej
Północ wyspy, Superat
Koniecznie poświęćcie część swojego czasu na zwiedzenie Supertar. To właśnie tu będziecie wysiadać z promu:). Superat to centrum wyspy, większość promów i łodzi motorowych, kursujących pomiędzy wyspą Brač, a stałym lądem, dokuje właśnie w Supetarze. Od niepamiętnych czasów był także ulubionym miejscem wypoczynku, ze względu na długie, piękne, piaszczyste plaże, otoczone lasem sosnowym.
Superat powstał na początku XVI w. W okresie wczesnego chrześcijaństwa postawiono tutaj klasztor, a w 1827 r. przeniesiono centrum administracyjne wyspy. Obecnie miejscowość liczy 2,5 tys. mieszkańców. W XVIII i XIX w., na skutek rozwoju przemysłu morskiego, produkcji i eksportu oliwy z oliwek i wina, nastąpił znaczny rozwój miasta. Na nabrzeżu morskim powstały bogate domy, kościół parafialny z wieżą zegarową, miejska cysterna na wodę, wiatraki (później zburzone), targ rybny, rzeźnia, kąpielisko, cmentarz i port z falochronem.
Wieża zegarowa w Superat
Bol jest jedynym miastem na stromym, górzystym wybrzeżu południowym. Miejscowość została usytuowana u podnóża Vidovej Gory. To tutaj znajduje się jedyne na wyspie, niewielkie źródło wody pitnej. W Bol bez trudu znajdziemy liczne żwirowe plaże, m.in. w zatokach Martinica, Blaca, Konjska.
A dla entuzjastów dobrego jedzenia polecam kulinarne specjały kuchni dalmatyńskiej, jak „Zlatni Zalaz“, „Galeb“, „Kaktus“, „Ranč Palute“.
Do zobaczenia na chorwackich plażach!
antarctis
Źródło: wikipedia.com; podroze.gazeta.pl; globtrotter.pl; adriagate.com
Zdjęcia zebrane na: http://pinterest.com/antarctis/beaches-of-the-world/
Port w Bol, Chorwacja
W Bol znajduje się najokazalsza drobnożwirowa plaża na całym wybrzeżu wyspy, Zlatni Rat (Złoty Przylądek lub Złoty Róg). Jest to (prawdopodobnie) jedyna plaża na świecie prostopadle położoną w stosunku do nabrzeża!
Zlatni Rat jest położony ok 2 km na zachód od portu w Bol
To jedyna plaża na świecie prostopadle położoną w stosunku do nabrzeża
Złoty Róg został ukształtowany na skutek zderzenia dwóch prądów morskich. Długość poszczególnych "ramion" rogu wynoszą 420 m ("lewy") i 360 m ("prawy"), a bezdrzewny odcinek plaży wychodzący bezpośrednio w morze ma 158 m. Zlatni Rat zmienia swój kształt i pozycję w zależności od wiatrów i fal. Także ze względu na silne wiatry jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla surferów i fanów nart wodnych.
A dla entuzjastów dobrego jedzenia polecam kulinarne specjały kuchni dalmatyńskiej, jak „Zlatni Zalaz“, „Galeb“, „Kaktus“, „Ranč Palute“.
Do zobaczenia na chorwackich plażach!
antarctis
Źródło: wikipedia.com; podroze.gazeta.pl; globtrotter.pl; adriagate.com
Zdjęcia zebrane na: http://pinterest.com/antarctis/beaches-of-the-world/
Byłam w Chorwacji kilka razy, ale na tej wyspie jeszcze nie gościłam. Trzeba się wybrać skoro tyle tam atrakcji.
OdpowiedzUsuńNa Brac jeszcze nie byłam i faktycznie warto się tam wybrać sądząc po atrakcjach, jakie opisałaś. Istria oferuje wiele pięknych miejsc, pogodę. My byliśmy na Riwierze Opatijska.
OdpowiedzUsuń