wtorek, 31 grudnia 2013

Cenote Angelita, podwodna rzeka, Półwysep Jukatan, Meksyk

Znowu zabieram Was na Jukatan. To niezwykły rejon świata, pełen niesamowitej przyrody, piękna i niespodziewanych tworów. Może ktoś z Was w swoim zeszycie inspiracji, marzeń, czy miejsc do zwiedzenia wpisze Jukatan, tak jak ja wpisałam go kilka lat temu. Nigdy nie wiadomo, co życie przyniesie. Gdy rozpoczynał się rok 2013 nie planowałam podróży do Tajlandii, ale druga połowa roku okazał się zaskakująca i przyniosła niezwykłe podróże. Ale do rzeczy. Jesteśmy na Jukatanie w Meksyku i zabieram Was  do ...

Cenote Angelita i jej podwodnej rzeki




Cenote Angelita (Aniołek) to jedna z wielu jukatańskich jaskiń powstałych w kresowych studniach, które utworzyły się w wapiennych skałach. Nazwa cenotes pochodzi od dzonot z języka maya. Cenota pierwotnie była zwykłą jaskinią, zasklepioną z góry, bez dostępu światła dziennego. Następował proces erozji. Rośliny wbijały od góry swoje korzenie w poszukiwaniu wody. Sufit robił się coraz cieńszy. Pierwsza dziura rozświetlała mroczne dotąd wnętrze. Z czasem otwór robił się coraz większy, a dach się zawalał. Cenota stawała się głęboką dziurą otoczoną pionowymi skałami.

Dzięki zasobom wody gruntowej tworzą się w nich akweny wodne. Ale Aniołek jest wyjątkowy, bo matka natura ukryła tu niezwykły skarb w postaci podwodnej rzeki.

Jak to możliwe?

W wierzchniej warstwie płynie woda słodka, a głębiej - słona. Jest to zjawisko bardzo rzadko spotykane. Znanych jest wiele przypadków pojawiania się źródeł słodkiej wody w oceanach, ale słona rzeka płynąca przez słodki zbiornik to prawdziwy ewenement.

Prawda jest taka, że słowa nie opiszą niezwykłości tego miejsca, to po prostu trzeba zobaczyć.



W miejscu styku wody słodkiej ze słoną występuje haloklina, która nie pozwala na mieszanie się wód o różnym zasoleniu. Charakteryzują ja duży pionowy gradient zasolenia. Zwykle można ją zaobserwować przy ujściu rzek do morza, ale w przypadku Cenote Angelita ta warstwa przejściowa o grubości ok. 4 metrów zaczyna się na głębokości ok. 30 metrów od tafli zbiornika!


Źródło, budowa Aniołka, przekrój jaskinii

Obserwując nurka przekraczającego haloklinę odnosi się wrażenie jakby wypłynął z wody i unosił się w powietrzu. Podobne zjawisko można obserwować np. w Morzu Martwym, gdzie ludzie unoszą się na jego powierzchni. Jest to efekt spowodowany wzrostem zasolenia, a tym samym gęstości wody. Właśnie te różnice w gęstości dają efekt rzeki płynącej pod wodą.

Dzięki unikalnym zdjęciom Anatolia Beloshchina, które zamieścił na swojej stronie tecdive.ru możemy to zobaczyć. Anatolia współpracuje z modelkami na całym świecie wykonując niezwykłe podwodne sesje zdjęciowe. Modelki muszą się czasami zmierzyć z ogromnym wyzwaniem, jak przeraźliwie niska temperatura wody, nurkowanie w jaskiniach, czy w mętnej wodzie. Ale efekty są niezwykłe. Jak te zdjęcia:).



Angelita jest położona w niewielkiej odległości od miasta Majów Tulum na wschodnim wybrzeżu półwyspu Jukatan w Meksyku.



Choć zdjęcia z podwodnego świata Cenote Angelita robią niesamowite wrażenie, film oddaje jeszcze lepiej klimat tego miejsca. Zobaczcie, jak dobrze widać opisane zjawisko halokliny. Takie nurkowanie wymaga ogromnego doświadczenia, sporej odwagi i mocnej psychiki.




Nawet, jeśli nie interesuje Was Meksyk, ani tym bardziej nurkowanie, czy jaskinie, to warto wiedzieć, że takie twory istnieją.

Pozdrawiam najserdeczniej,
Magda

Źródło: thisiscolossal.com;turystyka.wp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz